ESKİ REKTÖR BEKDEMİR TUTUKLANDI 
29 Eylül 2016 Perşembe

Samsun’da yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında Canik Başarı Üniversitesi ile Başarı Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınmış olan 25 kişiden 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında, Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Samsun’da belirlenen 40 adrese, 125 polisle eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen operasyonda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne (OMÜ) devri yapılan, eski Canik Başarı Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir'nin de aralarında bulunduğu akademisyen, doktor, avukat ve iş adamı ile emekli öğretmenden oluşan toplam 25 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınmış olan 25 kişi, "terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne finans sağlamak ve terör örgütüne eleman kazandırmak" suçlarından bugün Samsun Adliyesi’nde mahkemeye çıkarıldı. Savcıya ifade veren 25 kişiden 12’si tutuklanmaları istemiyle, 14 kişi de adli kontrol altına alınmaları şartı talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. Mahkeme, adli kontrol şartı ile sevk edilmiş olan 4 kişinin adli kontrol istemlerini kabul etmeyerek serbest bıraktı, 6 kişiye ise yurt dışı yasağı koyarak adli kontrol şartı ile serbest bırakılmaları kararına varıldı. eski Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir ile doktorlar Dr. Ersin Yılmaz, Dr. Mehmet Nimet İğci, Ali Topçu, Eski Büyük Birlik İl Başkanı Mali Müşavir Mehmet Karabacak, ve Ahmet Ziya Boz mahkeme tarafından tutuklandı. 

Haber : Bayram OK


ARŞİV