BAŞKAN CEMİL DEVECİ'DEN ''YOLSUZLUK'' AÇIKLAMASI 
16 Şubat 2022 Çarşamba

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi, 2017-2018 yıllarında belediyeye ait şirkette ''8,6 milyon TL'lik yolsuzluk yapıldığı'' iddiasıyla Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, konunun takipçisi olduklarını söyledi.


İddia konusu olaylar, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 24 Aralık 2020 tarihli yazısı ile gündeme geldi. İlgili yazıda Atakum İmar İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.’nin 2017-2018 yıllarında mal aldığını beyan ettiği 9 firma hakkında sahte belge düzenleme yönünde rapor yazıldığı kaydedildi. Bunun üzerine 3 Mayıs 2021 tarihindeki görevlendirme ile Atakum Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğü bir inceleme raporu hazırladı. Raporda 9 firmaya ek olarak 2 firma daha tespit edildiği belirtildi. Toplamda 11 firma tarafından kesilmiş faturaların, maliye müfettişleri tarafından ‘sahte belge’ oldukları tespit edilerek ilgili firmaların resen kapatıldığı belirlendi. Raporda ayrıca S.T. adlı bir kişinin 2017-2018 yıllarında 11 adet çek ile 2 milyon 891 bin 41,46 TL tutarında çek tahsilatı yapıp sonrasında şirkette işe başladığı yer aldı.

İnceleme raporunda yapılan tespitlere göre, sahte faturaların toplam tutarı KDV dahil 8 milyon 650 bin 63 TL’yi buldu ve bu faturalarla kapı kolundan Ankara’dan getirilen inşaat kumuna kadar toplamda 14 bin ton hayali inşaat malzemesi alınmış gibi gösterildi. Malzemelerin taşındığı belirtilen araçların bazılarının plakalarının ise ‘motosiklet’, ‘otomobil’ ve ‘çekici’ye ait olduğu tespit edildi. Fatura karşılığı alındığı iddia edilen malzemelerin bedellerinin bazılarının ise kesilen çekler karşılığı Atakum İmar İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. çalışanları ya da şirkete yakın olan kişilerce bankadan tahsil edildiği ifade edildi. Tahsilde görev alan bir personel, raporda da yer alan beyanında, çektiği tutarları o dönemki Atakum Belediyesi Şirket Müdürü ve Müdürler Kurulu Başkanı O.T.’ye teslim ettiğini ileri sürdü.

O dönemki müdür O.T., muhasebe servisi çalışanları İ.Ö., Z.B. ve 11 çek tahsil edip işe başlayan S.T. hakkında "görevi kötüye kullanma, özel belgede sahtecilik, dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık" suçlamalarından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na kamu davası açılması talebiyle suç duyurusunda bulunuldu. Konu ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "8 milyon 560 bin TL kamu zararımız var" dedi.

ARŞİV