DEMET ÖĞRETMEN BAŞKA BEDENLERDE YAŞAYACAK 
01 Nisan 2017 Cumartesi

Samsun'da okula giderken kalbi duran ve kaldırıldığı hastanede 8 gün sonra hayatını kaybeden Türkçe Öğretmeni Demet İyigün'ün, bağışlanan organları 5 hastaya umut oldu.

Samsun'da görev yaptığı 19 Mayıs ilçesindeki Tekel İsmail Çolak Ortaokulu'na giderken İlkadım İlçesi Baruthane Mahellesi'nde kalbi duran Türkçe Öğretmeni Demet İyigün, arkadaşları tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede 8 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Demet öğretmenin yapılan tüm müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

OMÜ Organ Nakil Koordinatörlüğü tarafından, Demet öğretmenin organlarının bağışlanması için yakınlarıyla görüştü. Görüşmenin olumlu sonuçlanması üzerine İyigün'den alınan karaciğer, böbrekler ve kornealar Sağlık Bakanlığı'na ait uçakla Samsun'a gelen ekiplere teslim edildi. İyigün'ün karaciğeri Erzurum'a götürüldü. Böbrekleri ve korneaları ise Samsun'da tedavi gören 4 hastaya nakledilecek.

Demet öğretmenin eşi Ahmet İyigün ise 8 yıl önce evlendiklerini, 5 yaşında Alper ile, 2 yaşında kızımız İpek olduğunu söyleyerek, "Eşim organlarıyla insanlara yeni yaşamlar sundu. Bu sayede sağlıklarına kavuşacak kişilerden onun için dua etmelerini istiyorum. Kendisinin de isteği organlarının bağışlanmasıydı. Bizde onun vasiyetini yerine getirdik" dedi.

Demet öğretmenin cenazesi hastane morgundan alınarak Büyük Camii'ne getirildi. Burada 5 yaşındaki oğlu Alper babası ile birlikte annesinin taputuna sarılması duygu yüklü anların yaşanmasına neden oldu. Cenazede öğretmenin öğrencileri ve meslektaşları gözyaşlarına hakim olamadı. Demet öğretmenin cenazesi öğle sonrası kılınan cenaze namazının ardından Derecik Mezarlığı'nda dualar eşliğinde toprağa verildi.

Cenaze törenine, yakınlarının yanı sıra, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, 19 Mayıs Belediye BAşkanı Osman Topaloğlu, Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, meslektaşları, öğrencileri ve çok sayıda seveni katıldı.

HABER : Bayram OK - Onur EMİRZA

ARŞİV