SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONUNDA TUTUKLU SAYISI 25'E YÜKSELDİ 
29 Mart 2022 Salı

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Samsun, Ankara ve İstanbul’da suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltı kararı verilen 52 kişiden 15'i daha adliyeye sevk edildi.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Samsun’da faaliyet yürüten organize suç örgütlerinin ve karışmış oldukları suçların deşifre edilmesine yönelik çalışma başlattı.

Yapılan çalışmalarda silahlı organize suç örgütünün tasarlayarak kasten adam öldürme, öldürmeye azmettirme, örgütlü uyuşturucu ticareti yapma ve daha bir çok suçları işledikleri tespit edildi.

Belirlenen şüphelilerin yakalanmasına yönelik 18 Mart'ta Samsun merkezli Ankara ve İstanbul’da 92 ekip ve 311 polisin katıldığı operasyonda, 11'i söz konusu operasyon çerçevesinde başka suçlardan cezaevinde bulunan toplam 52 kişi gözaltına alınırken, 16 adet değişik çaplarda ruhsatsız tabanca, 4 adet ruhsatsız tüfek, 835 adet değişik çaplarda tabanca fişeği, 17 adet kartuş, 490 bin 926 adet sentetik ecza hap, 14,774 kilogram esrar, 4,27 gram kokain, 7 kilogram metamfetamin, dijital materyaller ve çok sayıda belge ele geçirildi.

Samsun Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan 17 kişi, 25 Mart'ta Samsun Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren 13 kişi mahkemece tutuklanırken, 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Emniyetteki işlemleri devam eden 30 kişiden 15'i de dün Samsun Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren 15 kişiden 10'u mahkemece tutuklanırken, 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savcıya ve mahkemeye ifade veren 2 kişi de mahkemece tutuklandı. Dün 12 kişinin tutuklandığı ve 5 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı suç örgütü operasyonunda tutuklu sayısı 25'e yükseldi.KOM Şube Müdürlüğündeki sorguları tamamlanan 15 kişi daha bugün Samsun Adliyesine sevk edildi. Operasyon çerçevesinde haklarında gözaltı kararı verilen ve başka suçlardan cezaevinde bulunan 3 kişinin de, bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile savcıya ve nöbetçi mahkemeye ifade vereceği öğrenildi.


Öte yandan suç örgütü operasyonuyla ilgili 7 kişinin halen firarda oldukları ve yakalanmaları için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

ARŞİV